Lyžování v Čechách

Lyžařská střediska – Česká republika

Lyžování v Česku má dlouholetou tradici. Tuzemské lyžování umožní objevovat krásy české zimní krajiny a zároveň dnes již běžně nabízí stejný komfort jako je nabízen v zahraničních lyžařských centrech. Českou republiku proplétá síť lyžařských středisek a areálů – základní rozdělení naleznete zde.

Krušné hory Slavkovský les Česká Sibiř Šumava Vysočina Lužické hory Jizerské hory Krkonoše Jestřebí hory Orlické hory Králický Sněžník Jeseníky Beskydy Javorníky Chřiby Bílé Karpaty Image Map

České hory – lyžování: Krušné hory | Slavkovský les | Česká Sibiř | Šumava | Vysočina | Lužické hory | Jizerské hory | Krkonoše | Jestřebí hory | Orlické hory | Králický Sněžník | Jeseníky | Beskydy | Javorníky | Chřiby | Bílé Karpaty

Beskydy

Beskydy nalezneme v Moravskoslezském kraji. Patří mezi velmi oblíbené lyžařské destinace a nabízí celou řadu lyžařských center. V Beskydech najdete velký počet sjezdovek, běžeckých tras a udržované lyžařské areály. Každoroční bohatá nadílka sněhu osloví nejednoho milovníka zimních sportů. Mezi nejoblíbenější areály patří ski areál Bílá a Mezivodí, které se nacházejí v nejkrásnější části Beskyd.

Bílé Karpaty

Bílé Karpaty se nacházejí ve Zlínském kraji a to na území Česka a Slovenska. Jsou ideálním místem pro relaxaci a zimní sporty. Skvělé lyžování ve slovenské části Bílých Karpat vám nabízí lyžařská střediska např. Veľká Javorina nebo Pezinská baba. Bílé Karpaty patří mezi nejnavštěvovanější pohoří u nás. Milovníci lyžování si zde přijdou na své.

Česká sibiř

Česká sibiř je přímo stvořená milovníky běžek, kteří vyznávají pohodový výlet malebnou krajinou. Nachází se na rozhraní středních a jižních Čech a je vzdálena pouhých80 kmod Prahy. Sjezdaři často vyhledávají středisko Moninec, které provozuje nejdelší sjezdovky ve středních Čechách. Název Česká sibiř bychom na mapě hledali jen těžko. Místní lidé však zdejšímu kraji jinak neřeknou, své jméno totiž dostala podle dlouhých a krutých zim.

Chřiby

Chřiby je pohoří přesněji vrchovina, která se nachází na středovýchodní Moravě a nabízí bohaté vyžití především běžkařům. V posledních letech v této oblasti vyrostlo i několik menších lyžařských středisek, mezi nejoblíbenější patří skipark v obci Stupava. Za příznivých sněhových podmínek Vám tato oblast nabízí příjemné lyžařské zážitky.

Javorníky

Javorníky se nacházejí ve Zlínském kraji a rozkládají se na území Moravy a Slovenska. Patří mezi velice turisticky atraktivní oblasti. Javorníky nabízejí špičkově upravené sjezdovky a vynikající podmínky pro lyžování. Nejvyšším bodem Javorníků je Veľký Javorník (1071 metrů), který se již nachází na Slovensku. Na moravské části je nejvyšší horou Malý Javorník (1019 metrů). Mezi velice oblíbené lyžařské areály patří skipark Dešná a také lyžařský areál Kohútka.

Jeseníky

Jeseníky se nacházejí v Olomouckém kraji a  jsou často označovány jako horský ráj a jistě se není čemu divit, nedotčená příroda a jejich ideální poloha dělá z této oblasti vyhlášené středisko zimních sportů. Oblíbeným lyžařským střediskem je Ovčárna na Pradědu a také Červenohorské sedlo a Ramzová, které se mohou chlubit nejlepšími sněhovými podmínkami u nás. Najdete zde i mnoho turistických tras pro běžkaře, mezi nejnavštěvovanější patří hřebenová trasa z Rýmařova přes Praděd, Švýcarnu, Šerák a Ramzovou.

Jestřebí hory

Jestřebí hory se nacházejí v Královehradecké kraji a díky své poloze a členitosti jsou ideálním místem pro lyžování. Jejich hřeben je dlouhý17 km a nejvyšším vrcholem je Žaltman (739 m.n.m.). Jestřebí hory nabízejí několik desítek kilometrů upravených běžkařských tratí a také bohaté vyžití pro milovníky lyžování. Na severní straně Jestřebích hor se nachází ski areál Radvanice a to v nadmořské výšce 550 až 650 metrů.

Jizerské hory

Jizerské hory se nacházejí v Libereckém kraji a leží na pomezí severních Čech a jižního Polska. V Jizerských horách si milovníci zimních sportů opravdu užijí své, jelikož právě v této oblasti začíná padat sníh velmi brzy a poměrně dlouho zde i přetrvává.Mezi oblíbené lyžařské střediska jistě patří Bedřichov, Severák a Tanvaldský špičák. Naleznete zde opravdu velmi mnoho kvalitních a udržovaných lyžařských středisek. Nejvyšší horou je Vysoká kopa, která leží na území Polska.

Králický Sněžník

Kralický Sněžník se nachází v Pardubickém kraji a název této hory vyplývá z dlouhého zimního období. Sníh vydrží na vrcholu dlouhých 8 měsíců v roce. Kralický Sněžník je třetí nejvyšší pohoří v České republice a svou větší částí leží v Polsku. Na své si zde přijdu milovníci zimních sportů díky upraveným sjezdovkách a četnosti lyžařských areálům. Čistý horský vzduch a malebná krajina tohoto území Vás doslova okouzlí.

Krkonoše

Krkonoše se rozkládají na severu naší republiky a to při hranici s Polskem. Jsou nejvyšším pohořím České republiky a nejvyšší horou je Sněžka (1602 m.n.m). Krkonoše patří k nejnavštěvovanějším horským oblastem u nás a to díky svým přírodním krásám a ideálním sněhovým podmínkám. Podkrkonoší je rájem jak pro běžecké, tak i sjezdové lyžování. Mezi nejoblíbenější střediska zimních sportů patří lyžařská centra: Špindlerův Mlýn, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Pec pod Sněžkou, Benecko atd.

Krušné hory

Krušné hory se nacházejí v Ústeckém kraji a jsou tvořeny souvislým horským pásem táhnoucí se v délce přes130 km. Naleznete zde desítky lyžařských areálů, běžkařských tratí a bohatou nabídku turistických služeb. Krušné hory patří již řadu let mezi vyhledávanou lyžařskou oblast a mezi nejoblíbenější a největší skiareály patří Klínovec, Kovářská, Kraslice, Boží dar, Bublava a mnohé další.

Lužické hory

Lužické hory jsou nevelké pohraniční pohoří ležící v severních Čechách a to mezi Děčínem a Libercem. Nejvyšší horou je Luž (739 m.n.m.), ležící na státní hranici s Německem. Horské velikány v Lužických horách sice nenajdete, ale i tak nabízejí hned několik lyžařských středisek a velké množství běžkařských tratí.

Oderské vrchy

Oderské vrchy jsou součástí Nízkého Jeseníku a patří k opomíjením oblastem. Jelikož zde není tolik rekreačních center je tato oblast vhodná pro ty, kteří milují romantickou a tichou přírodu. Oderské vrchy se z části rozkládají v Moravskoslezském a z části v Olomouckém kraji. Nejvyšším místem této oblasti je Fidlův kopec s výškou680 m. Tři uměle vytvořené sjezdovky pro náročné i nenáročné lyžaře, snowpark a další atrakce naleznete ve skiareálu Tošovice.

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake