





Nejlepší černé sjezdovky v Evropě
Máte rádi adrenalin a patříte mezi vášnivé lyžaře, kteří milují černé sjezdovky? Navštivte s námi deset legendárních i méně známých lyžařských tratí, které Vás okouzlí. Nejproslulejší „černé sjezdovky“ nalezneme v Severní Americe, ale i v Evropě a dokonce i Česká republika nabízí svahy, které uspokojí vaše nároky.
Náročné strmé tratě patří bezesporu mezi nejobtížnější a pro mnohé zdatné lyžaře je sjezd černé sjezdovky třešinkou na dortu lyžařských zážitků. Náročnost svahů je dána nejen sklonem sjezdovky, ale také záleží na její šířce, délce a také převýšení trati. Samozřejmě náročnost určuje i kvalita sněhu, počasí a údržba sjezdové tratě.
Různá lyžařská střediska si v podstatě mohou svoje sjezdové tratě značit libovolně. Obecně ovšem platí mezinárodně platné doporučení FIS, které určuje sklony jednotlivých sjezdovek. Modré sjezdovky by neměly překračovat sklon 25 % a červené 40 %. Ve většině případech jsou tedy sjezdové tratě značené dle nejprudšího úseku a také s přihlédnutím k dalším obtížnostním vlivům.
Extrémní tratě
Nejstrmější pasáže upravovaných sjezdovek mají často sklon 60%, výjimečně i 70 %. Například v rakouském Zillertalu nalezneme černou trať se sklonem 78% a je často prezentována jako Hara-Kiri. Neuvěřitelný sklon 100% má údajně nejvýše položená partie Ainecku v rakouském Katschbergu.
Pro upřesnění: 100 % neboli 45 ° je v podstatě sklon startovací pasáže závodní tratě z mistrovství světa ve Svatém Mořici, kde závodníci při sjezdu dosahovali stokilometrovou rychlost během 7–8 sekund.
Černé sjezdovky v Česku
Špičák na Šumavě – Šance
Nejstrmější a zároveň nejlegendárnější tratí v České republice je jednoznačně sjezdovka Šance ve ski areálu Špičák. Její délka je1,5 kmse sklonem 45 stupňů. V horní části je tato trať opravdu prudká, proto je sjízdná pouze za velice ideálních podmínek a samozřejmě také na špičkovém lyžařském vybavení.
Černé sjezdovky na Slovensku
Malá Lučivná – Černá
Ostrá černá sjezdovka se nachází v jednom malém slovenském středisku v Malé Fatře. Sjezdová trať měří1 400 metrůs500 mpřevýšením. Sjezdovka je dostatečně široká a také v celé svojí délce velice přehledná. Od samotného startu až do cíle je strmá, žádný odpočinek během jízdy opravdu nečekejte.
Černé sjezdovky v Rakousku
Spittal an der Drau – Goldeck Talabfahrt
Černá sjezdovka z vrcholu Goldeck měří8,5 kma řadí se mezi nejdelší černou sjezdovku Alp. Tato sjezdová trať nabízí svým návštěvníkům opravdu netradiční zážitek a to nejen svojí délkou, ale také svým strmým spádem, který trvá od začátku až do konce. Její úzký profil a stinná orientace často napomáhá k ledové tvrdosti sjezdovky. Přepravu na vrcholek sjezdovky zajišťuje moderní kabinková lanovka, v minulosti byla nutnost přepravit se skibusem ke stanici staré visuté kabiny ve městě.
Saalbach Hinterglemm – Zwölferkogel Nord
Hora Zwölferkogel v Hinterglemmu nabízí návštěvníkům více náročných tratí, ovšem pouze jedna jediná spadající severním směrem do obce Lengau představuje nejprudší sjezd. Při startu klesá jen středně strmě, ovšem poté přicházejí na řadu velmi strmé pasáže a krátké úzké traverzy.
Zillertal – Harakiri
Nejstrmější rakouská sjezdovka Zillertal pojmenována Hara-Kiri je opravdu oříškem i pro profesionální lyžaře. Začátek sjezdu se nachází na dvoutisícového vrcholu Knorren nad střediskem Mayrhofen a pokračuje do údolí Horbergtal. Její sklon je neuvěřitelných 78% . Sjezdovka nepatří mezi nejdelší, ovšem její strmý, přímý a přehledný úsek dokáže potrápit mnohé lyžaře.
Černé sjezdovky v Itálii
Hochpustertal (Rotwand) – Holzriese
Holzriese je jedna z nejprudších upravovaných tratí Itálie, která se nachází v méně známém středisku Rotwand na severovýchodě Dolomit. Široká trať Holzriese nabízí lyžařům 70% sklon, přibližně uprostřed se spojuje s hlavní červenou sjezdovou tratí. Po projetí červené tratě opět nastupuje strmější sjezd až do údolí.
Tonale – Paradiso
Černá trať Paradiso měří3 kma padá z vrcholku ledovce Presena až do městečka Tonale. Trať má převýšení740 metrů. Ledovec Presena leží v nadmořské výšce3016 metrůnad mořem a můžete si zde užívat celoroční lyžování.
Černé sjezdovky ve Švýcarsku
Jungfrau – Lauberhorn
Lauberhorn je populární závodní trať pro sjezd mužů. Její délka činí 3,5 km. První část sjezdové trati vede po mírném svahu, který postupně nabírá sklon. Přibližně po kilometru se trať zužuje a na lyžaře čeká opravdu netradiční průjezd uzoučkým tunelem v železničním viaduktu, který dále pokračuje do nejprudších pasáží tratě. Ve spodní polovině sjezdovky následuje dlouhá svižná pasáž Hanegschuss s rychlomírou (závodníci tu jezdí cca 150 km/h) a nakonec velmi prudký cílový hang.
Portes du Soleil – Swiss Wall
Swiss Wall nebo-li švýcarská stěna je ostrá sjezdovka padající ze státní hranice na švýcarské území. Sklon tratě je 50 stupňů a její převýšení činí 400 metrů, tato trať není upravována rolbou. Sjezdovka je tak často pokrytá zmrzlými boulemi a troufnou si na ni jen opravdu zkušení lyžaři. Swiss Wall se nachází v průsmyku Pas de Chavanette nad částí Les Crosetes.
Černé sjezdovky ve Francii
Alpe d´Huez – Tunnel
Černá sjezdovka Tunnel vede 200 metrovým tunelem v ledovci z vrcholu (3.330 m). Právě skalní tunel této sjezdovce dodává nádech nepřístupnosti a tajemna. Z nejvýše dostupného vrcholu Pic Blanc sjedete k vjezdu do půlkilometrového tunelu a na jeho konci na Vás čeká kilometrový svah se sklonem 45 °. Trať tunel je považována za jednu z nejtěžších sjezdovek v Evropě.
