





Bootfitting – Lyžování bez bolesti nohou
Velké množství lidí často chybuje při nákupu lyžařských bot, buď se vyberou špatnou velikost nebo si pořídí nevhodné boty, které jim při lyžování nevyhovují. Přitom správný výběr lyžáků a také jejich následná úprava je jedním z předpokladů pohodlného a zdravého lyžování. Odpovědí může být boot fitting.
Moderní metoda úpravy lyžařských bot se nazývá bootfitting. Komplexní úprava bot Vám zaručí bezbolestné lyžování a také odstraní časté tlaky na nohy při sjezdovém lyžování.
Bootfitting si nedávno nechal zhotovit u odborníka Petera Purdy například náš slavný slalomář Filip Trejbal nebo nejlepší freerider Robin Kaleta. Mnozí z Vás si teď jistě řeknou, že tato vymoženost je určená právě jen pro závodníky. Ovšem není tomu tak. Studie potvrzují, že úprava lyžařských boty se rozhodně vyplatí i rekreačním lyžařům.
Každý z nás má jiné nohy. Ve většině případech si nakupujeme lyžařské boty, které jsou vyráběny totožně – to znamená jeden kus jako druhý. Právě proto je velice vhodná individuální úprava dle vlastní nohy. Dlouhé hodiny na sjezdovce způsobují bolesti kotníků, kolen, stehen, zad a to vše kvůli nevhodné obuvi. Užijte si lyžování plnými doušky a zapomeňte na nepříjemné bolesti. Bootfitting si jistě zamilujete, je tu právě od toho, aby nepříjemné bolesti a tlaky v botách eliminoval. Nejenže vám dokonale zajistí správné postavení nohy, ale také podpoří nožní klenbu, tudíž již nebude docházet k jejímu propadu. Dále tato metoda umí i velice dobře upravit velkou tlakovou zátěž a dokáže i zlepšit váhovou disbalanci.
Pomocí bootfittingu budete i lépe ovládat svoje lyže a dojde i k celkovému technickému zlepšení.
Správný model boty a správná flexe
Experti tvrdí, že si lidé často vybírají lyžařské boty příliš velké. Boty si sice vyzkoušíme, ovšem co si budeme povídat, v reálné zátěži na sněhu je to o něco rozdílnější než-li v obchůdku. Lyžařská bota je jedním z nejdůležitějších předpokladů pro pohodlné lyžování.
Při nákupu lyžařských bot bychom měli vyhledat vždy odborníka, který nám bude umět poradit a také doporučit vhodný model. Zaměří se na výběr lyžařské boty se správnou flexí – zjednodušeně tuhostí skeletu (materiálu). Obecně je dokázáno, že čím rychleji lyžujeme, tím bychom měli volit vyšší flexi, aby zvolená lyžařská bota odpovídala vyššímu přetížení. Pokud si koupíme příliš měkkou botu, pak dojde k rychlejšímu prošlápnutí a také nebudeme mít dostatečnou odezvu, aby rychlý oblouk v přetížení ustál. Zvolíme-li si příliš tvrdou botu, pak ji dostatečně neprošlápneme a tudíž se nedostaneme do optimálního tlaku. Obojí je tedy špatně. Pro upřesnění, bota se musí vždy pohybovat v co nejlepším souladu s vázáním a lyží.
Výběr správné velikosti
Pokud chcete zjistit, zda vám lyžařská bota bude opravdu sedět, pak si při zkoušení vyndejte vnitřní botičku a vsuňte nohu pouze do skeletu. Jedině tak zjistíme, zda nám daná bota skutečně pasuje. Pamatujte, že volný prostor na délku pro rekreační lyžování by neměl být nikdy větší než 1,5 cm. Sportovnější lyžaři by měli volit botu spíše těsnější a volný prostor v botě by měl být v rozsahu 0 až 0,5 cm.
Dle anatomie nohy vybíráme vhodný skelet a zároveň vytipujeme krizová místa, kde jsou tlakové body. Pokud pro nás není skelet optimální je vhodné se domluvit na jeho vytažení či frézování. Odborně se tomu říká optimalizace postavení lyžaře ve skeletové obuvi. Dají se vyrobit různé sportovně ortopedické vložky, které se umísťují do vnitřní botičky. Tím je docílena správná poloha nohy.
Dalším důležitým krokem při bootfittingu je úprava a podpora nožní klenby. Nejprve je nutné monitorování na tenzometrické desce, kde je vidět postavení sportovce, jeho přesné váhové rozložení, případně váhová disbalance. Dalším krokem je výroba otisku, podle něhož se následně vyrobí individuální vložky.
Bootfitter tak zajistí maximální pohodlí lyžaře a provede úpravy dle přání zákazníka. V poslední fázi je vytvořená vložka vyfrézována a vybroušena tak, aby perfektně sedla do botičky.
