





Lyžování – historie, techniky
Lyžování je velmi oblíbený sport mnohých z nás. Sice to není zrovna nejlevnější koníček, ale díky skvělému uspokojení z jízdy, nám nevadí peníze za tuto aktivitu investovat. Lyžování je obvykle náplní zimní dovolené, kdy prostě na týden vypnete, opustíme práci a vydáme se buď někam po Čechách nebo mnozí z nás i za hranice.
Každý má jiná oblíbená místa a záleží pouze na vás, zda chcete strávit zimní dovolenou v Čechách nebo za hranicemi. Ceny se kolikrát ani moc neliší, avšak zahraniční lyžování nabízí mnohé výhody, které nejsou zanedbatelné. Především se dostanete mimo naše území, ale hlavně oblíbené zimní destinace vám umožní užít si naplno zimní dovolenou, na kterou nebudete vzpomínat jen tak, že jste dlouhé hodiny čekali na vlek. Zahraniční destinace se maximálně snaží uspokojit své klienty a tak pro svá neustále se rozrůstající střediska čítající několik desítek kilometrů sjezdovek se snaží maximálně uzpůsobit podmínky. Střediska zimních sportů bývají plně vybavena, nabízí moderní a rychlé lanovky a na oběd či svačinu si dojedete na lyžích.
Kdo vynalezl tento sport, spočívající v pohybu člověka vlastní silou po sněhu, se přou mnohé diskuze. Podle mnohých se lyžování vyvinulo z různých forem pohybu po sněhu, především pak ze sněžnic. Sněžnice se užívají dodnes a jedná se o způsob, jak může kdokoliv přejít i hlubokým sněhem, aniž by se zabořoval. Spočívají v tom, že na botu se nazuje jakoby zvětšená podrážka, která tak lépe rozprostře váhu těla. Již v 16. Století bychom mohli nalézt písemné zmínky o lyžích či lyžování, avšak nynější lyžování má počátky v 19. století, kdy Nor Sondre Norheim vynalezl vázání na tato prkýnka, které umožňovalo při sjezdu udělat i zatáčku. Do 19. století se pro lyžování používala pouze jedna hůl, dvě lyžařské hole se začaly využívat až při sportovním využití. Nejstarším druhem lyžování je pak běh či chůze na lyžích, které se hlavně v severských státech vyskytovalo od nepaměti. Jelikož se jedná o státy, které po velkou část roku jsou pod sněhem, tak se jednalo a kolikrát i stále jedná, o jediný způsob přepravy lidí i například potravin. Sjezdové lyžování je mnohem mladší. Vyvinulo se spíš jako druh zábavy. Pokud bychom se zaměřili na různé sporty na sněhu, tak například skoky na lyžích jsou starší než sjezdové lyžování a asi nejmladší disciplínou bychom mohli označit akrobatické lyžování, které již nemá s přepravou osob nic společného a bylo vymyšleno pouze pro zábavu. Zaměříme-li se na některé další milníky lyžování, tak je dobré zmínit například vznik Mezinárodní lyžařské federace (FIS), která byla založena již roku 1924. Do programu zimních olympijských her se sjezdové lyžování dostalo roku 1936, kdy se IV. zimní olympijské hry konaly v únoru v německém Garmisch-Partenkirchenu. Každoroční světový pohár v alpském lyžování vzniknul až v roce 1967.
Lyžování je u nás velmi oblíbené. Naleznete zde mnohá zajímavá lyžařská střediska. Mezi asi nejznámější lyžařské lokality lze zahrnout Krkonoše – naše nejvyšší hory, dále Orlické hory, Jizerské hory, Jeseníky, Beskydy, Šumavu i Krušné hory. Česká střediska, i když nabízejí vyžití doslova za humny, jsou spíše menších velikostí a musíte se zde mnohdy smířit s mnohými kompromisy. Česká střediska nebývají řazena mezi nejmodernější a zároveň zde naleznete stále menší počet lanovek než v zahraničí. Ceny zde jsou však trošku příznivější a hlavní výhodou je velmi dobrá dostupnost. Během chvíle se od vašeho domova můžete ocitnout na sjezdovce. Pokud hledáte zážitky z lyžování, tak obvykle je lepší vyjet za hranice. Rakousko, Itálie nebo třeba Francie vám nabídnou skvělé podmínky. I při větší obsazenosti zvoleného střediska se nemusíte obávat front u lanovek. Střediska jsou většinou vybavena rychlými lanovkami a umožňují zajímavé výhledy do okolí. Pro zimní dovolenou se lyžování v zahraničí hodí i tím, že díky pobytu v zahraničí si na chvíli odpočinete od českého koloritu.
Pokud rádi lyžujete, tak občas přijde na řadu i téma lyžařských stylů. Většina sjezdařů stále využívá nejčastější smýkaný oblouk. Použít jej lze jak na klasických rovných lyžích, tak i na carvingových, které se v hojné míře vyskytují na sjezdovkách. V zahraničí se již prakticky vůbec nesetkáte s klasickými rovnými lyžemi, i když u nás by je mnozí ještě v komoře či ve sklepě nalezli. Nyní je hlavním stavebním kamenem carvingové lyžování. Carvingové lyže jsou podle typu různě vykrojeny, neboli mají jiný radius. Radius vypovídá o tom, jak velký oblouk je nutné udělat. Jednoduše řečeno, nový typ lyží – carving – vám pomůže výrazně jednodušeji zatáčet, i když umění lyžování příliš neovládáte. Na carvingových lyžích lze jezdit jak klasickým smýkaným obloukem, tak i stále oblíbenějším řezaným obloukem. Dobře nabroušená lyže se vám zasekne na svahu a vy tak jedete jen po hraně. Pokud jsou vaše lyže na tento způsob lyžování dobře připraveny, neboli máte dostatečně nabroušené hrany, tak si můžete užít skvělého zážitku například v podobě pohlazení svahu při dobře zaříznutém oblouku. Lyžím v tuto chvíli můžete dostatečně věřit a naplno si užívat zážitky z jízdy.
